4ES Non Profit Spółka z o. o.
ul. Św. Katarzyny 4a/2
87-100 Toruń
tel. 600 764 495
biuro@4es.com.pl

Oddział w Świeciu
ul. Chmielniki 2b
86-100 Świecie
tel. 697 483 985
ela.reda@4es.com.pl

NATURALNE KOSMETYKI – SPOTKANIA DLA SENIORÓW
W lipcu 2020 r. wspólnie z Lokalną Grupą Działania „Dla Miasta Torunia” zrealizowaliśmy cykl 3 spotkań dla seniorów pod hasłem NATURALNE KOSMETYKI. Celem naszych działań była aktywizacja seniorów z Torunia oraz promowanie wśród osób starszych stosowania do codziennej higieny i pielęgnacji ciała naturalnych produktów.
W trakcie zajęć seniorzy:

  • zapoznali się ze składnikami występującymi w „sklepowych produktach” ;
  • dowiedzieli się jak w łatwy sposób zastąpić „sklepowe kosmetyki” składnikami pochodzącymi z naszych kuchni zawierającymi minerały, witaminy, substancje odżywiające ciało;
  • poznali właściwości naturalnych składników używanych do przygotowania domowych kosmetyków;
  • zostali zachęceni do samodzielnego przygotowania wybranych kosmetyków po zakończeniu udziału w zajęciach.

Naturalne kosmetyki przygotowane w ramach 3 spotkań:

  • Peeling do ciała
  • Dezodorant w kremie oraz aromatyczna sól do kąpieli;
  • Mydełka w ulubionej postaci

Podczas pierwszych zajęć zaprezentowaliśmy jak wykorzystać produkty, które mamy w kuchni, by wykonać naturalne kosmetyki. Bez sztucznych barwników i aromatów. Tylko naturalne składniki zawierające minerały, witaminy, których potrzebuje nasza skóra. Pokaz naturalnych kosmetyków obejmował wykonanie różnego rodzaju peelingów do ciała.
Na kolejnym spotkaniu uczestniczki (bo zgłosiły się wyłącznie panie) przygotowały naturalny dezodorant w kremie oraz pachnącą sól do kąpieli z płatkami róży lub lawendy. Ola Kamycka opowiadała o tym dlaczego warto zrezygnować ze „sklepowych dezodorantów”. Seniorki dowiedziały się jakie właściwości mają zaproponowane przez nią naturalne zamienniki oraz dlaczego warto umieścić je na liście zakupów. Seniorki były bardzo zaangażowane i skrupulatnie notowały podawane proporcje składników, dopytywały jakie inne kosmetyki można przygotować samodzielnie.
W ramach trzecich zajęć seniorzy przygotowali mydełka z delikatnej bazy niezawierającej detergentów i szkodliwych dla skóry substancji. Ogromną satysfakcję dała uczestnikom możliwość wyboru kształtu, zapachu i koloru tworzonych produktów. Każdy uczestnik wyszedł do domu z ręcznie przygotowanym mydłem i zapałem do dalszych twórczych spotkań.
Spotkania były realizowane w ramach Centrum Aktywności Lokalnej Willa z pasją, dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. 4ES uczestniczyło w projekcie nieodpłatnie, zapewniając m.in. osoby prowadzące warsztaty oraz część materiałów dla uczestników.

© 2023  4ES Non Profit Spółka z o. o.